logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
W niedzielę, 22 sierpnia rolnicy, samorządowcy, księża i wszyscy mieszkańcy gminy Koźmin Wielkopolski podziękowali za tegoroczne plony. Na dożynki gminne do niewielkiego Szymanowa przyjechało wielu gości. Dopisała pogoda, więc wspólne świętowanie było bardzo udane.
Gminne święto plonów rozpoczęło się od mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył ks. kanonik Stanisław Wnuk, proboszcz parafii w Wałkowie. Tuż przed nabożeństwem na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbywały się główne uroczystości, dotarł barwny korowód dożynkowy.
W korowodzie szły delegacje ze wszystkich wsi gminy Koźmin Wlkp., niosąc chleb, owoce, kwiaty i zboża.

Przy ołtarzu, wraz z proboszczem wałkowskiej parafii stanęli: ks. Stanisław Koza, proboszcz z Mokronosa i ks. Alfred Berlak – kapłan, który urodził się i wychował na ziemi koźmińskiej.
-Praca na roli jest szczególnym powołaniem, w którym człowiek, mądrze pojmujący to powołanie, stoi bardzo blisko Boga – mówi podczas kazania ks. Alfred Berlak i zachęcał do doceniania ważnej roli Boga w pracy rolnika, powołując się na słowa św. Augustyna:
Jeżeli Bóg na pierwszym miejscu, to wszystko na swoim miejscu”.

Piękną oprawę miała część obrzędowa dożynek, która rozpoczęła się tuż po mszy. W imieniu rady sołeckiej wsi Szymanów, wszystkich gości powitał Marek Orpiszak. Następnie Alfreda Damazyniak przedstawiła gospodarzy dożynek. W tym roku ta zaszczytna funkcja przypadła Ewie Kołek i Ryszardowi Kowalowi z Szymanowa. Tradycyjnie już, jako pierwszego, gospodarze, obdarowali chlebem, Macieja Bratborskiego, burmistrza miasta i gminy Koźmin Wlkp. Piękne bochenki chleba wypieczone z tegorocznych plonów, otrzymali wszyscy zaproszeni goście, którzy następnie wyruszyli w tłum, by podzielić się chlebem z uczestnikami święta.

W swoim wystąpieniu burmistrz Maciej Bratborski serdecznie dziękował rolnikom za trud pracy i chleb, który „choć skromnie wyglądający jest bodaj najcenniejszą rzeczą, jaką człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi”

-W tym to szczególnym dniu, jako Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. oraz w imieniu wszystkich mieszkańców naszej gminy pragnę Wam przekazać nasze szczere i głębokie wyrazy podziękowania, szacunku i uznania. Dzięki Waszej zapobiegliwości i staraniu, dziś możemy cieszyć się zebranymi plonami i z ufnością spoglądać w przyszłość bez obawy, że tego chleba nam zabraknie. Dziękuję Wam za to i zapewniam, że uczynimy wszystko, by chleb ten uszanować, tak jak szanowali go nasi przodkowie. – mówił włodarz gminy.

Po części obrzędowej przyszedł czas na zabawę. Na scenie zaprezentowały się najpierw najmłodsze dzieci. Specjalny program na dożynki przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starej Obrze. Na scenie wystąpił także, działający od niedawna zespół dziecięco – młodzieżowy z Czarnego Sadu oraz solo Agatka Stanisławska z Koźmina. Podczas święta dożynkowego nie mogło zabraknąć „Kapeli znad Orli”, która nie tylko przygrywała do dożynkowych przyśpiewek, ale także umilała czas, koncertując. Gospodynie z Szymanowa upiekły wspaniałe ciasto, którym częstowały wszystkich przybyłych na dożynki. Do degustacji był także chleb ze smalcem i ogórki domowej roboty. Pogoda sprzyjała, więc zabawa taneczna trwała prawie do białego rana.

Tekst i foto:

Agnieszka Szymańska