logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Strzelanie Andrzejkowe

17 listopada 2018 r. na strzelnicy Bractwa Kurkowego odbyły się ostatnie zawody strzeleckie w bieżącym roku.

Tradycyjną Tarczę Andrzejkową zdobył Marek Balcerek z Jutrosina, drugie miejsce zajął Marek Stefański (Raszków), a trzecie – Leszek Lewandowicz.

Od kilku lat w trakcie Strzelania Andrzejkowego odbywa się strzelanie do Tarczy Powstańczej upamiętniającej Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Tegoroczna Tarcza upamiętniała dodatkowo setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tej konkurencji również zwyciężył Marek Balcerek (Jutrosin) przed Pawłem Piłkowskim i Jackiem Gawrońskim.

Tarczę Bracką zdobył Jacek Podgórski, drugie miejsce zajął Marek Stefański (Raszków), a trzecie – Marek Balcerek (Jutrosin).

W strzelaniu z pistoletu na odległość 25m, z wynikiem 48 punktów (na 50 możliwych) zwyciężyła Alina Stefańska (Raszków), drugie miejsce zajął Adam Krzywonos (również 48 punktów, o kolejności zdecydowała większa liczba tzw. centralnych „10”), a trzecie – Marek Stefański (Raszków, 46 punktów).

Jak zwykle dużo emocji towarzyszyło strzelaniu do Kura. Zwyciężył Stanisław Maciejewski  (Mosińsko Puszczykowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie), drugie miejsce zajął Jacek Gawroński, a trzecie – Łukasz Małecki.

Strzelanie o godność Króla Żniwnego 2018

16 września 2018 r. na strzelnicy Bractwa Kurkowego odbyło się strzelanie o godność Króla Żniwnego. Król Żniwny jest drugim, pod względem rangi tytułem, po Królu wyłanianym w trakcie corocznego strzelania Zielonoświątkowego.

Bezkonkurencyjny okazał się Sławomir Minta, który zdobył tytuł trafiając dwie „10”. Godność Marszałka Żniwnego wywalczył Jacek Gawroński, a Rycerza – Jacek Podgórski.

Tarczę Bracką zdobył Grzegorz Bolt, drugie miejsce zajął Michał Wawrzyniak, a trzecie – Cezary Piłkowski.

W strzelaniu z pistoletu na odległość 25m, podobnie jak rok wcześniej, zwyciężył Jacek Podgórski, drugie miejsce przypadło Leszkowi Lewandowiczowi, a trzecie – Zofii Lewandowicz.

W konkurencji „karabin” zwyciężył Grzegorz Bolt, przed Leszkiem Lewandowiczem i Jackiem Podgórskim.

Dużo emocji towarzyszyło strzelaniu do Kura. Ostatecznie statuetkę zdobył Sławomir Minta, drugie miejsce zajął Józef Młotowski, a trzecie – Ryszard Kostka.

Strzelanie Żniwne jest także okazja do spotkania w gronie rodzinnym i z tej okazji odbywa się strzelanie do Tarczy Rodzinnej, przewidziane dla żon i dzieci Braci Kurkowych. Tym razem najcelniej strzelała Elżbieta Kostka, drugie miejsce zajęła Izabela Małecka, a trzecie – Zofia Lewandowicz.


Sto salw na stulecie odzyskania niepodległości

Tegoroczne strzelanie Żniwne odbyło się wyjątkowo w niedzielę, gdyż dzień wcześniej delegacja Bractwa (Jacek Podgórski, Józef Młotowski i Leszek Lewandowicz) wzięła udział w Centralnych Obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego, zorganizowanych w Ostrowie Wlkp. przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Św. za Ojczyznę odprawionej przez bpa Łukasza Buzuna. Po Mszy św. odbyła się intronizacja na nowego Króla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Punktem kulminacyjnym uroczystości była wielka kanonada z armat brackich, podczas której oddano salwy z armat, rusznic i hakownic. Armata koźmińskiego Bractwa należała do największych i najładniejszych armat, które wzięły udział w kanonadzie.

Wielki zaszczyt przypadł ponadto Józefowi Młotowskiemu, który w trakcie uroczystości niósł sztandar Zjednoczenia KBS RP.

Relacja, w tym fotograficzna i filmowa, z obchodów do odszukania w internecie.

Koźmińscy bracia kurkowi uczestnikami Europejskiego Spotkania Strzelców Historycznych w Leudal

Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Koźmina Wlkp.: Artur Bobusia, Bartosz Herka, Leszek Lewandowicz, Sławomir Minta i Daniel Szczepaniak uczestniczyli w odbywających się co 3 lata Europejskich Spotkaniach Historycznych Strzelców. Spotkanie odbyło się w dniach 17-19 sierpnia 2018r. w holenderskiej gminie Leudal, w miejscowości Neer.

Na otwarcie spotkań została odprawiona uroczysta Msza Św., którą koncelebrował pochodzący z Koźmina Wlkp. ks. Dariusz Bandosz. Po mszy nastąpił przemarsz uczestników na miejscowy stadion piłkarski wokół którego odbywały się dalsze uroczystości.

W sobotę zostało przeprowadzone strzelanie o tytuł Europejskiego Króla Strzelców, w którym, obok ponad 50 strzelców z Polski wziął udział Leszek Lewandowicz. Polakom tym razem nie powiodło się i europejskim królem kurkowym został Holender Leo Niessen z bractwa Świętego Marcina w Linne, natomiast młodzieżowym królem kurkowym – Christopher Hofmann z niemieckiego Rheindorfu.

Proklamacja nowego króla odbyła się w trakcie Mszy Św. odprawionej w kościele w Neer, a po mszy pochód królewski przeszedł na miejsce spotkań, gdzie w namiotach rozpoczął się uroczysty wieczór na cześć europejskich królów.

Niedziela rozpoczęła się od Mszy Św. w języku polskim odprawionej w kościele w pobliskiej miejscowości Horn przez ks. Dariusza Bandosza. Msza, w której oprócz braci kurkowych uczestniczyli pracujący w okolicy Polacy, była także na żywo transmitowana przez lokalną telewizję.

Kulminacyjnym punktem spotkań była niedzielna parada bractw strzeleckich, w której uczestniczyło prawie 500 bractw, m.in. z Niemiec, Holandii, Belgii, Austrii, Chorwacji, Czech i oczywiście z Polski. Wymarsz około 10 tysięcy uczestników trwał niemal 4 godziny.

Po paradzie nastąpiło oficjalne zamknięcie XIX Europejskie Spotkania Historycznych Strzelców, a następnie odbył się koncert pożegnalny w namiocie głównym.

Kolejne spotkanie odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia 2021 r. w belgijskiej miejscowości Deinze.

Więcej informacji na  https://www.facebook.com/ESTLeudal2018/

Strzelanie o Laur Św. Wawrzyńca

W sobotę 11 sierpnia 2018 r. odbyły się uroczystość ku czci Patrona Koźmina Wlkp. i Ziemi Koźmińskiej – Św. Wawrzyńca. Tradycyjnie z Kościoła pw. Św. Stanisława wyruszyła procesja ulicami miasta, która przeszła na Stary Rynek. Następnie na Starym Rynku została odprawiona Msza Święta.

Bracia kurkowi, jak co roku uczestniczyli w uroczystościach. Ponadto w trakcie Mszy Św. została poświęcona, ufundowana przez Burmistrza Macieja Bratborskiego, statuetka Św. Wawrzyńca, stanowiąca główną nagrodę w strzelaniu odbywającym się następnego dnia.

W niedzielnym strzelaniu uczestniczyło wielu gości z innych bractw kurkowych.

W najważniejszym strzelaniu o Laur Św. Wawrzyńca zwyciężył Janusz Nowak z Rozdrażewa. Drugie miejsce zajął Wojciech Maciejewski, a trzecie Jerzy Nowak.

Dla uczczenia rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. na tych samych zawodach obywa się także strzelanie do Tarczy Bitwy Warszawskiej. W tej konkurencji zwyciężył Zdzisław Kaczmarek ze Swarzędza, przed Aleksandrem Mitkowskim i Bogdanem Burym.

Zdzisław Kaczmarek zwyciężył także w strzelaniu do Tarczy Brackiej. Drugie miejsce zajął Grzegorz Bolt z Koźmina, a trzecie – triumfator strzelania o Laur Św. Wawrzyńca, Janusz Nowak.

W strzelaniu do Tarczy Punktowej pierwsze miejsce zajął ponownie Janusz Nowak przed Wojciechem Maciejewskim i Andrzejem Czajką.

Kur tym razem pozostał w Koźminie i przypadł Grzegorzowi Boltowi. Drugie miejsce zajął Paweł Piłkowski, a trzecie – Artur Bobusia.

Następne strzelanie, o tytuł Króla Żniwnego, odbędzie się we wrześniu.

  

Strzelanie o tytuł Króla Kurkowego AD 2018

20 maja 2018 r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie obchodziło swoje doroczne święto. Z tej okazji odbyły się uroczystości zakończone strzelaniem o tytuł Króla Zielonoświątkowego.

O godzinie 10.30 z Kina „Mieszko” przy ul. Boreckiej, w asyście Koźmińskiej Orkiestry Dętej, wyruszył przemarsz w kierunku Pomnika Wolności. Pod Pomnikiem złożono kwiaty i oddano salwę honorową. Następnie bracia kurkowi przeszli do kościoła farnego. Uroczystą mszę św. odprawił ks. Łukasz Chudziński, który w homilii przypomniał genezę bractw kurkowych, a także wspomniał o ich roli w przeszłości oraz czasach współczesnych.

Po mszy nastąpił przemarsz w kierunku strzelnicy, na której odbyły się dalsze uroczystości.
W strzelaniu o tytuł Króla Zielonoświątkowego AD 2018 zwyciężył Cezary Piłkowski, który już dwukrotnie zdobył tytuł króla – w latach 2011 i 2012. Tytuł Marszałka zdobył Artur Bobusia, a Rycerza – Jacek Gawroński.

W dniu strzelania o tytuł króla odbyły się także inne strzelania.

W strzelaniu do Tarczy Honorowej zwyciężył brat Michał Wawrzyniak, II miejsce zajął brat Ryszard Kostka, a III miejsce – wiceburmistrz Jarosław Ratajczak

Rywalizację w konkurencji karabin dowolny wygrał Jacek Podgórski, przed Grzegorzem Boltem i Jackiem Gawrońskim.

Tarczę Bracką zdobył Michał Wawrzyniak, drugie miejsce przypadło Grzegorzowi Boltowi, a trzecie – Arturowi Bobusi.
W strzelaniu do Kura zwyciężył Sławomir Minta, drugie miejsce zajął Grzegorz Bolt, a trzecie – Paweł Piłkowski.
W ostatnim strzelaniu uczestniczyli członkowie rodzin braci kurkowych. Tarczę Rodzinną i pamiątkowy puchar zdobyła Lidia Podgórska, II miejsce zajęła Zofia Lewandowicz, a trzecie – Danuta Piłkowska.


Bractwo Kurkowe rozpoczęło sezon strzelecki

W sobotę, 21 kwietnia 2018 r., koźmińskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie rozpoczęło nowy sezon. Przeprowadzone w tym dniu Strzelanie Wiosenne dostarczyło wiele emocji.
Tarcza Wiosenna przypadła Leszkowi Lewandowiczowi, drugie miejsce – Danielowi Szczepaniakowi, a trzecie – Jackowi Gawrońskiemu. Zwycięzca otrzymał malowaną ręcznie tarczę, a Laureaci zostali ponadto udekorowani pamiątkowymi krzyżami.

W finale strzelania do Tarczy Brackiej najcelniejszy strzał oddał Sławomir Minta, drugie miejsce zajął Jacek Podgórski, a trzecie – Artur Bobusia. Zwycięzca otrzymał ozdobną tarczę, a wszyscy medaliści – kufle brackie.

W tradycyjnym strzelaniu do Kura zwyciężył Józef Młotowski, drugie miejsce zajął Bartosz Herka, a trzecie – Grzegorz Bolt.

  

Strzelanie z pistoletu przebiegło na bardzo wysokim poziomie, pod znakiem rodzinnej rywalizacji. O zwycięstwie Jana Krzywonosa (ojca) nad Adamem Krzywonosem (synem) zdecydowały strzały w „10” oddane bliżej środka tarczy. Obaj uzyskali 48 punktów na 50 możliwych. Trzecie miejsce zajął Jacek Podgórski z wynikiem 45 punktów.